Mówi się, że „świat się skurczył”. W dobie otwartych granic, szybkich środków transportu Polacy często wybierają emigrację. Zdarza się, że rodzic który sprawuje opiekę wyjeżdża wraz z dzieckiem za granicę, a ten który zobowiązany jest do płacenia alimentów zostaje w Polsce.
Po jakimś czasie rodzic zamieszkujący za granicą wnosi do sądu pozew o podwyższenie alimentów, wskazując zwiększenie potrzeb dziecka w oparciu o ceny z kraju pobytu. Często takie żądanie podparte jest argumentami o konieczności wspólnego partycypowania w równych częściach w wydatkach na wspólne dziecko. Co w takim wypadku?
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości majątkowych i zarobkowych obowiązanego ( art. 135 kro). Oznacza to, że o wysokości alimentów decydują nie tylko potrzeby dziecka, ale również możliwości rodzica. Orzecznictwo wskazuje, że możliwości zarobkowe rodzica nie wynikają z faktyczne osiąganych zarobków i dochodów, ale stanowią środki pieniężne, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swych sił umysłowych i fizycznych (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 maja 2017 r., sygn. akt I Ca 1827/16). Decydujące znaczenie ma tutaj indywidualny potencjał rodzica, jego wykształcenie, dotychczasowa kariera zawodową, możliwości lokalnego rynku pracy. Zasadnicza jest również różnica wynagrodzeń możliwych do uzyskania w Polsce i za granicą. Rozpatrując pozew o podwyższenie alimentów na dziecko mieszkające w Anglii, Sąd Rejonowy w Trzebnicy uznał, że przy ustalaniu alimentów należy uwzględnić różnicę siły nabywczej wynagrodzeń obojga rodziców zobowiązanych do alimentacji (wyrok z dnia 22 maja 2014 r., sygn. akt VII RC 171/13). Sąd uznał, że rodzic zobowiązany do alimentacji nie ma wpływu na poziom cen w Anglii i związane z tym relatywnie wysokie koszty utrzymania dziecka. Poza tym wysokość alimentów nie może przekraczać poziomu możliwego do poniesienia w razie podjęcia przez niego legalnej pracy.
Każda sprawa o alimenty jest inna, bo każdy ma inne potrzeby i inne możliwości. Przy orzekaniu o wysokości alimentów na dziecko mieszkające za granicą, Sąd z pewnością uwzględni jednak możliwości zarobkowe rodzica w Polsce.